Welcome to Andhra Mahila Sabha Arts & Science college for women. We have over 50 years of expertise..

Osmania University Campus
Hyderabad -500007,
Telangana.

040-27070471
040-27098811
ascwams@yahoo.co.in

ACHIEVEMENTS IN GAMES AND NCC

2006 – 2016

Games

Name of the Students

Class

Year

Event

Level

Position

J. Sangeetha

B.Com

2005- 06

Kabaddi

Nationals & Inter University

Participation

Srividya and Srivani

B.Com

2006- 07

Carroms

Nationals

Runner-up

Veena Majji

B.Com

2006- 07

Karate 
(Black Belt)

Nationals

Gold & Silver Medals

Our
Degree Students

B.A, B.Com,  B.Sc.

2006 -07

YOGA

O.U Inter College Tournament

Team Championship with Seven  Gold Medals

Our
Degree Students

B.Com,  B.Sc.

2007- 08

YOGA

O.U Inter College Tournament

Team Championship with Seven  Gold Medals

Our Degree Students

B.Com,  B.Sc

2008- 09

YOGA

O.U Inter College Tournament

Team Championship with Six Gold & One Silver Medals

Kalpana

B.Sc BZC

2008 -09

YOGA

Nationals

Participation

Our Degree Students

B.Com,  B.Sc

2008- 09

YOGA

O.U Inter College Tournament

Team Championship with Six Silver Medals

Megana and Swetha

B.Sc MSCS

2011-12

Sailing 
(Water Game)

All India Inter University

Participation

Anusha

B.A

2011-12

Weight Lifting

Nationals

Gold Medal

 Our Degree Students

B.A, B.Com,  B.Sc

2012-13

YOGA

O.U Inter College Tournament

Team Championship with Six Silver Medals

Divya Jyothi, Swetha, Prasanthi

B.Com

2013- 14

Sailing 
(Water Game) 
Amritsar

All India Inter University

Participation

VijayaLakshmi, Srilatha

B.Sc

2013-14

YOGA

All India Inter University, Kuruksharta

Participation

Our Degree Students

B.A, B.Com,  B.Sc

2014-15

YOGA

O.U Inter College Tournament

Team Championship with Six Gold Medals

D. Beulah

B.Sc

2015-16

Dragon Boat (Water Game) Assam.

National

Participation

Sandhya Rani

B.A

2015-16

Kabaddi

State

Manisha

B.Com

2016-17

Kho-Kho

National

Participation

NCC

Name of the Students

Class

Year

Event

Level

Position

Roma Roy, Shivaranjani,

B.Sc

2008-09

Rifle Shooting

National

Participation

Swathi

B.Sc

2008-09

Best Cadet

National

Silver Medal

Shirisha

B.Sc

2008-09

RD Parade Delhi

National

Participation

Sai Priya, Sowjanya,Mounika,

B.Sc

2009-10

Ship Modeling

National

Participation

Anusha

B.A

2011-12

Sailing

National

Participation

Megana

B.Sc

2012-13

Rifle Shooting

State  

Gold Medal

Meghana

B.Sc

2012-13

Best Cadet

National

Silver Medal

Swetha & Divya Jyothi

B.Com

2012-13

Sailing, RD Chilka, Orissa

National

Participation

Meghana

B.Sc

2013-14

Drill,
China.

International

Participation

L. Prasanthi

B. Sc

2013-14

RD Parade Delhi

National

Participation

Vani Prathibha

B. Sc

2013-14

All India Navsaink,  Orissa.

National

Participation

Madhavi

B.A

2014-15

RD Parade Delhi

National

Participation

L. Prasanthi, A. Mounika Reddy, Ch. Rajitha

B. Sc
B.Sc

2014-15

National Integration Camp, Punjab.

National

Participation

D.Beulah

B. Sc Bio-Tec

2014-15

All India Leadership Camp (ALC) West Bengal.

National

Participation

T. Sai Keerthi, Ch. Rajitha

B.Com

2014-15

Sailing, Orissa.

National

Participation

L. Prasanthi, Ch. Taruni, T.Jyothsna, J.Kalki Padmini

B.Com, B.Sc

2014-15

Tracking Camp, Rajasthan.

National

Participation

V. Srilakha

B.sc MSCs

2015-16

Independence day celebrations, Parade grounds, Hyd.

State

Participation

R. Vani Prathibha, P.Kalyani and Lalitha

B.Sc, B.Com

2015-16

National Integration Camp, Warangal

National

Participation

P. Pranavi

B. Com II year, NCC Army

2015-16

Local RD   Parade, Hyderabad.

State

Participation

Second Year Cadets.

B.Sc, B.Com, B.A

2016-17

IGC, Camp, Visakhapatnam

State

Participation

 Bhavani and
Kalki Padmini

B.Com

2016-17

Sailing , Hyderabad

National

Participation

UG Gold Medals for the Batch-2013-2014

S.No

Subject

Name

1

TELUGU

B.SUPRIYA

2

HINDI

S.DEEPTHI

3

ENGLISH

S Deepthi

4

ECONOMICS   E/M

S.DEEPTHI

5

POLITICAL SCIENCE   E/M

S.DEEPTHI

6

POLITICAL SCIENCE   T/M

P.ESHWARAMMA

7

PUBLIC ADMINISTRATION   E/M

S.DEEPTHI

8

PUBLIC ADMINISTRATION   T/M

P.ESHWARAMMA

9

B.COM(COM)AUDITING

R.MAMATHA

10

BOTANY

SABA AHMEDI

11

ZOOLOGY

SABA AHMEDI

12

CHEMISTRY

S. AKSHITHA  GOUD

13

MATHEMATICS

B.SUPRIYA

14

COMPUTER SCIENCE

MANASA GOURI

15

STATISTICS

C.LAXMI PRIYA

16

GOOD GOVERNANCE (IDE)U.G-B.COM (GEN)

K.JYOTHI CHAITANYA

17

DISASTER MANAGEMENT(IDE)BOI- TECH

S.AKSHITHA GOUD

18

OVER ALL B.A.TOPPER

S.DEEPTHI

19

OVER ALL B.COM (GEN) TOPPER

B.GNANESHWARI

20

OVER ALL B.COM (Comp) TOPPER

R.MAMATHA

21

OVER ALL B.Sc(Bio-Tech) TOPPER

S. AKSHITHA  GOUD

22

OVER ALL B.Sc(B.Zc) TOPPER

SABA AHMEDI

23

OVER ALL B.Sc(Mscs) TOPPER

B.SUPRIYA

 PG Gold Medals for the Batch - 2014-2016

 

Sno

Subject

Name

1

M.COM

S.HIMA BINDU

2

MSC (CHEMISTRY)

K.RAJITHA

3

MSC(MATHS WITH COMPUTER SCIENCE)

K.HARIKA

If you have any queries ... Please contact us. We are available

Contact us